Eesti English
 Uudised (6)Uudiste arhiiv

«
»

Tõust

Vaata meist lugu alates 15:00 minutist!
     
 
     
 
Foto: Helmi. SGC Wildfx Buckaneer.
 
     

Üldine iseloomustus

Tükike metsikut loodust sinu kodus - see on toyger oma uhkete triipude ja läikiva kasukaga. Toygereid üritatakse aretada looduses elava võimsa tiigri sarnaseks, kuid sellises vormis, et ta sobiks hästi meie modernse linnaeluga ning oleks kodukassi hea iseloomuga. Keskmist kasvu kassil on rulluv kõnnak ja ere triibuline kasukas täpselt nagu metsikutel kaslastel, kuid mitte tilkagi tiigri verd. Need miniatuursed tiigrid on sõbralikud julged kassid, kes naudivad väga oma inimestest kaaslasi. Tõug on noor ja pidevalt arenev - kasvatajad saavad kasuka mustri ja värvide aretusel järjest paremaid tulemusi. Tiigrid looduses on väljasuremisohus ja paljud toygerite aretajad, hoolides tiigrite säilimisest, proovivad nende austuseks tükikest neist väljendada toygerite välimuses.

Ajalugu

Inimesed räägivad tihti triibulistest kassidest kui tiigritest, kuigi nende muster jääb kuningliku tiigri põimitud triipudest väga kaugele. Kaheksakümnendate aastate lõpul töötas Judy Sugden nende triipude parendamise kallal ja märkas, et tema kassil Millwood Sharp Shooter on pea peal kaks erilist märgist - see oligi võti loomaks kodukasside näole samasugune ümarate triipudega muster nagu on metsikul tiigril. Tavaliselt seda kodukassidel ei esine. Kaks kassi, kellest said toygeri tõu alustalad, olid triibuline lühikarvaline kodukass nimega Scrapmetal ja tugevate luudega bengal nimega Millwood Rumpled Spotskin. Aastal 1993 importis Judy endale Jammu Blu - tänavakassi Kasmiirist, Indiast. Ka tal olid pea peal kõrvade vahel tavaliste triipude asemel täpid.
Judy hakkas oma pisikeste tiigrite programmi arendama, hoides samal ajal väga kindlat kuvandit omadustest,​ mis on vajalikud, et kassid hakkaksid meenutama päris tiigreid: suur ja pikk keha, millel on näha vertikaalne muster; venitatud ja põimitud mustrid ja rosetid; ümmargused peamärgised, mida ei leidu ühelgi teisel kodukassil; erksad sillerdavad värvid ja kõige tähtsam - mõnus sõbralik iseloom, mis toob toygeriga kooselust ainult rõõmu. Tõu arendamises lõid varsti kaasa Anthony Hutcherson (JungleTrax) ja Alice McKee (Windridge). Aastal 1993 aktsepteeris TICA toygeri tõu registreerimiseks, aastal 2000 andis näituseloa ning täieliku tunnustuse tšempionaadi tõuna said nad veebruaris 2007.

​Iseloom

Toyger on sõbralik kass, kellele meeldib inimese seltskond. Nad on väga intelligentsed ja suhtlusaltid kassid, kes saavad hästi läbi ka teiste pere lemmikutega. Tarkade kassidena on neid hõlbus õpetada - näiteks rihma otsas jalutama või asju tagasi tooma vms. Nende mõnus rahulik iseloom teeb neist head kaaslased ja nad sobivad hästi meiega koos elama.

Omadused

​Toygeri kasukas on kodukasside seas ainulaadne. Erinevalt teiste kasside vertikaalsetest triipudest või ümaratest rosettidest ja täppidest on toygeril murtud, põimitud julged vertikaalsed triibud ebakorrapärase mustrina. Mõned triipudest meenutavad rosette, mis on vertikaalselt välja venitatud. Näomärgiste puhul on eesmärgiks saada ringidega muster. Ka värvuselt peaks toyger meenutama tiigrit - tumedad triibud oranžil taustal, välja arvatud kõhualune, kus taust peaks olema hele. Need ilusad mustrid, mis igal kassil on unikaalsed nagu sõrmejälg, peaks olema kaunistatud veel kuldse säraga, mis katab kogu kasuka.
Sellel uhkel uuel kassitõul on veel teisigi omadusi peale kasuka, mis meenutavad tema metsikut kaaslast looduses. Pikk ja ristküliku kujuline korpus on jõulise madala asetusega ning tugevad luud ja kõrgel asetsevad abaluud annavad talle rulluva kõnnaku, mis on iseloomulik kõigile suurtele metsikutele kaslastele. ​Nagu ka tiiger, on toyger hea lihastikuga. Tema nägu on tagurpidi pööratud südame kujuga. Need miniatuursed kodutiigrid on keskmist kasvu: isased kaaluvad 4,5 - 7 kg ja emased 3 - 4,5 kg. Toyger püüab kindlasti tähelepanu ning paneb tööle su kujutlusvõime, kui ta oma tubases džunglis ringi liigub.

 
     
     
 

Tõustandard

 • PEA - 35 punkti
  • Kuju - 2 punkti
  • Kõrvad - 6 punkti
  • Silmad - 6 punkti
  • Lõug - 6 punkti
  • Koon - 6 punkti
  • Nina - 4 punkti
  • Profiil - 4 punkti
  • Kael - 1 punkt
 • KEHA - 25 punkti
  • Torso - 4 punkti
  • Jäsemed - 4 punkti
  • Saba - 4 punkti
  • Luustik - 7 punkti
  • Lihastik - 6 punkti
 • KASUKAS/VÄRVUS/MUSTER - 40 punkti
  • Pikkus/tekstuur - 5 punkti
  • Muster - 20 punkti
  • Värvus - 15 punkti

Kategooria: traditsion​aalne
Divisjon: mustriline
​Värv: pruun triibuline
Lubatud ristamised: puud​​uvad

Pea

Kuju: ​keskmise suurusega. Pikk, lai ja sügav. Profiil: 1/2 heksagoon, nurkadeks on lõug, nina, otsmik ja kuklaluu. Kontuurid on hästi välja joonistunud, lihaselised ja ümarad.
Kõrvad: ümarad. Eelistatult väikesed. Asetus keskel võttes arvesse pealage ja külgmist joont. Eelistatud on tiheda karvastikuga muster (temple) ja kõrvad. Ilvese tipping ebasoovitav.
Silmad: väikese kuni keskmise suurusega, ümarad ning natuke vajunud ülemise lauga. Koljus asetsevad ja kallutatud kergelt kõrva baasjoone suunas. Eelistatud rikkalik tume värv.
Lõug: väga tugev. Sügav, lai. Hambumus peab olema korrektne.
Koon: keskmine kuni pikk ja sügav ning hästi piiritletud ümarate lihaseliste kontuuridega. Kogu näo plaanis: tagurpidi keeratud suure südame kujuline, otsmikust ümarate vurrupadjanditeni.
Nina: lihaseline, pikk ja ümar ning laieneb tahapoole vähemalt silmade vahe ulatuseni. Eelistatud on lai nina naha ala, sügavus on kerge.
Profiil: nurk muutub silmade kohal. Kergelt nõgus ninajoon aktsepteeritav.
Kael: pikk ja lihaseline.

Keha

Torso: keskmisest sügavani, pikk ja lihaseline, "rulluvate" kontuuridega; tugev ja robustne, aga mitte kandiline. Jõud on esiosas. Abaluud võivad sekkuda ülajoonde. Rindkere on lai ja sügav, ei riku kaelajoont peast esijäsemeni.
Jäsemed: keskmise pikkusega - vahemaa maapinnast kehani on võrdne keha sügavusega. Taga- ja esijäsemed sama pikad. Pikkade varvastega, märgatavate varvastega käpad näivad suured.
Saba: hästi pikk ja lihaseline ning tömbi ümara otsaga, meenutab köit. Madala asetusega, kass hoiab kõndides seda madalal.
Luustik: hästi suured, tihedad, robustsed; mitte kunagi õrnad.
Lihastik: väga lihaseline ja atleetlik välimus, eriti noortel isastel.

Kasukas

Pikkus: karv on lühike, välja arvatud mustri osas, kus võib karv olla kergelt, aga ühtlaselt pikem kui taustavärvil. Eelistatud on pikem karv kaelusel ja põskedel.
Tekstuur/tihedus: karv on tihe, luksuslik ja ebatavaliselt pehme ning sametine.
Sära: nõutud on mõningane karva läikivus/sädelevus. Mida rohkem, seda parem, aga kontrastsus või valge karvastik ei tohi peitu jääda.

Värv

Mustri värvus peab jääma praktiliselt mustast pruunini või isegi punakaspruunini. Eelistatud on hästi tumedad jooned rikkalikul oranžil taustal. Mustri osas peavad karvad olema ühtlaselt tumedad karva tipust nahani. Hiirevärvi aluskarv on lubatud. Valge põhivärv peaks olema ühtlaselt hele ja võimalikult valge ning mustri osas peab vastama alljärgnevale.
Kontrast: kõik värvused üksteise kõrval peaksid teineteisest võimalikult palju erinema. Nähtav värvuste erinevus kasukal peaks olema suur mustri ja taustavärvi vahel; dorsaalse oranži ja ventraalse valge taustavärvi vahel; tumeda kõrvavärvi ja sellel oleva valge "sõrmejälje" vahel; näol oleva valge taustavärvi ja sellel oleva modifitseeritud mustri värvi vahel.

Muster

Märgiste muster: modifitseeritud triibuline muster. Märgiste kontrast tausta suhtes peab olema ekstreemne ja selgelt eristuv, jättes selge, teravate piiridega mustri.
Tausta muster: modifitseeritud selgmine taustavärv valge ventraalse taustavärviga (nagu allpool kirjeldatud). Taustavärvide piirid peaksid olema selgelt eristatavad.
Keha: triibud kehal peaksid üldiselt olema vertikaalsed, moodustades ringjaid märgiseid kaelal, jalgadel ning sabal. Tugevad, põimitud, erineva üldmuljega triibud, sh välja venitatud rosetid on eelistatud. Mõned välja venitatud täpid on lubatud. Kõht ja jäsemeta siseküljed peavad olema märgistega. Valge taustavärv peaks olema kõhu ventraalsel küljel, sabajuure alumisel küljel, jalgade sisekülgedel ning rinnal. Eelistatud on rohkem valget taustavärvi nii rindkere külgedel kui jalgade tagakülgedel. Käpapadjandid ja sabatipp peavad olema mustad.
Nägu ja pea: triibud ja märgised peavad näo ümber moodustama ringe. Eelistatud on liblika märgis otsmikul ning ringjad märgised põskedel. Klassikalise mustri radiaalselt näost eemale liikuvad jooned mistahes ulatuses pole soovitatavad. Valge taustavärviga peaks olema kõripiirkond, lõug, põskede välimised ääred, vurrupatjade alumine pool, piirkond ümber silmade ja silmade kohal kandudes ülespoole otsmiku ja oimukohtadeni. Kõrvade tagumised poole peaksid olema tumedad ning eelistatud on nendel heledam kuni valge "sõrmejälg". Eelistatud on must lainerijoon, mustad huuled ja mustad täpid vurrude väljumise kohal ning valged prillid.

Üldine kirjeldus

Toyger on disaintõug. Armastav, silmapaistev, keskmist kasvu lühikarvaline kodukass, kes oma mustrilt, tüübilt, enesekindluselt ja liikumiselt meenutab suurt kaslast. Kogenud aktiivsete kassipidajate loodud tõug, kelle loomisel on eelkõige peetud silmas sobivust kaasaegse linnaeluga. Toyger peab oma unikaalse ilu ja ideaalse kaaslasena iseloomult sobima inimkeskkonda. Seepärast on tal sellised kaaslaseks sobivad omadused nagu inimesest sõltuvus, rahulik temperament ja mõnus iseloom, intelligentsus ja kerge treenitavus ning käsitletavus, head atleetlikud võimed, väärikas liikumine, suurepärane tervis ja pikk iga osad tõu profiilist, mis on tähtsad, soovitud ja mida peab aretusprogrammis ja geneetilises osas ka meeles pidama. 

Lubatud

Emased võivad olla väiksemad ja vähem lihaselised kui isased ning neil ei pea olema lakka. Hea lihastikuga isastel ei pea olema hästi eristatav kaela-õla joon. Kassipoegadel võib olla veidi pikem karv, nad võivad olla vähem oranžid ning nende koordinatsioon ei pea olema veel korras. Värvuse intensiivsus võib sessoonselt mõnevõrra erineda.

Karistatav

Klassikaline muster kehal (viitab tugevalt "märklaua" mustrile või kaardus joontele). Märgatavalt tumedamad märgised "point" aladel. Dorsaalne triip. AINULT klassikalise mustri märgisel näol. Sädelus puudub. Kitsas ninaots. Liigne suurus või puuduv lihasmass. Valged medaljonid.

Keelatud (withhold all awards)

Tiking, mis varjutab märgised. Kõht või rind märgisteta. Sabaots pole must. Sinised silmad.

Diskvalifitseeriv

Lõugade joondus vale.

***
Temperament ei tohi olla agressiivne; igasugune märk reaalsest agressiivsusest on diskvalifitseeriv. Kass võib näidata hirmu, üritada põgeneda või üldiselt valjuhäälselt kaevelda, kuid ei tohi ähvardada vigastusi tekitada. Näitusereeglite kohaselt on kohustuslik diskvalifitseerida, kui: kass hammustab; kassilt on näha märke üritusest petta; isasel täiskasvanud kastreerimata kassil pole kaht alla laskunud munandit; kassil on osa või terve saba puudu (v.a. kui standard näeb nii ette); kassil on rohkem kui viis varvast esikäppadel ja rohkem kui neli varvast tagakäppadel (v.a. kui tegu on õnnetusjuhtumiga või ette nähtud standardiga); sabal on nähtavad või nähtamatud vead (kui standardiga on ette nähtud diskvalifikatsioon); kassil on kõõrdis silmad (kui standardiga on ette nähtud diskvalifikatsioon); kass on täiesti pime; kass on märgatavalt väiksem kui tõug ette näeb; kassil on sternum kokku surutud või ebanormaalselt väike rinnakorv.